Máte starší vůz ve velmi zachovalém stavu, s nepříliš velkým množstvím najetých kilometrů a máte k němu citový vztah? Je Vám líto ho prodat za pár tisíc? Nebo naopak se domníváte, tak jako většina lidí, že auto ztrácí na hodnotě od okamžiku, kdy vyjede z výrobní linky? Možná Vás potěší, podívat se na to trochu jinak. Pokud máte vůz, který je starý 15-29 let, jedná se o takzvaný youngtimer.

Netradiční využití veteránu


Co to znamená? Youngtimer se po třiceti letech totiž stává oldtimerem. A co je oldtimer? Nic menšího než veterán. A veterány mají velkou sběratelskou hodnotu. Youngtimery v zachovalém stavu mají velký sběratelský potenciál. Nejvyšší cenu pak mají sportovní verze nebo prémiové značky, ale i obyčejné vozy v dobrém stavu se mohou stát veterány.
Interiér starého veteránu


Podívejme se třeba na obyčejné staré škodovky. Například taková tisícovka, kterou si v devadesátých letech kupovali mladí lidé za dva tisíce korun, má nyní neuvěřitelnou cenu, jedná se o žádané veterány. Ti, kteří si ji z nějaké nostalgie nechali v garáži, ji prodali za velmi výhodných podmínek. Typickým youngtimerem je například Škoda 746, která začátkem století byla prodávána velmi levně. Začátkem druhé dekády cena klesla v podstatě na nulu. Ovšem v současné době tato auta získávají na hodnotě a již brzy získají status velmi ceněného veterána.


Dále jsou jako youngtimery vnímány tyto značky: BMW, Fiat Uno, Škoda 130, Toyota Corolla, Volkswagen Golf.


Starší Volfswagen


Náš tip


Pokud je někdo z Vás technická hračička a máte prostor, můžete za pár tisíc pořizovat youngtimery a opravovat je. Preferujte především ty, které mají najeto co nejméně kilometrů a celou dobu byly garážované a jsou proto v solidním technickém stavu. Pokud Vám bude manželka vyčítat, že máte pod pergolou pět ojetin v ceně dvacet tisíc za všechny, můžete jí vysvětlit, že tyto youngtimery v sobě skrývají potenciál, který se Vám za pár let opravdu vyplatí. Ovšem pozor! Ne každou ojetinu prodáte jako veterána.

Next Post

Problémy pak mohou být daleko horší, než se jen zdá

Po Zář 16 , 2019
Máte starší vůz ve velmi zachovalém stavu, s nepříliš velkým množstvím najetých kilometrů a máte k němu citový vztah? Je Vám líto ho prodat za pár tisíc? […]